To pravé „áno“

Autor: Mária Špesová | 5.5.2012 o 14:51 | Karma článku: 1,42 | Prečítané:  352x

Zvony vo veži sa slávnostne rozozvučali, okolo kostolnej brány lietajú uviazané biele balóny, za ktorými sa naťahujú malilinké ručičky. Rozožiarené očká sa prosiac upierajú na postavu mladej krásnej ženy – jeho mamky. Tá sa s láskou k nemu zohýna, berie do náručia vysvetľujúc, že patria dievčatku, ktoré dnes celé v bielom oslavuje svoj veľký deň.

Spolu vkročia do skromného kostolíka, kde im zopár očí venuje nepatrnú pozornosť. Už si totiž zvykli. Už je to iné ako pred nejakým časom, keď do neho vstupovala s vždy obnoveným pocitom pokory, keď už pod tesným letným kabátikom márne skrývala rastúce bruško. Malý človiečik ešte stále skrytý v lone matky čoraz viac prenikal do povedomia okolitých ľudí.

V tom orgánová známa melódia svojou silou zakryje zvuk zvonov a do kostola vstupuje krásna mladá žena v bielom po boku mladého muža s ľahko zachmúrenou tvárou. Po ceste pred oltár sú všetky oči upreté na ňu. Aj malému dievčatku sa zapáčili nádherné šaty a od radosti na ňu skríkla. V tom momente sa stretli pohľady nevesty a mladej matky. V oboch mysliach sa v pamäti vynorili spomienky na ich detstvo a spoločné priateľstvo. Na časy, kedy boli pre nich dôležité skoky cez potôčiky, zapletanie púpav, nekonečné hry na skrývačky a rýchle preteky na bicykloch.

Po čase bicykle zhrdzaveli, púpavy odfúkol vánok a skoky cez potoky sa im zunovali. Namiesto nich spravili obe príliš rýchly a veľký skok do dospelosti.

Mladá mamička zrazu precitla zo spomienok a krásna nevesta už stála pred oltárom, kde odriekala vopred naučenú formulku. Keď v tom zaznela v kostole silná ozvena. Maličká nechtiac zvalila z bočného oltárika sošku malého anjela, ktorému sa na kamennej dlažbe rozbilo krídlo. A zrazu sa opäť všetky vyčítavé pohľady upli na mladú nepozornú matku. Tá rýchlo pribehla, pozbierala črepiny, chytila maličkú za ruku a rýchlym krokom utekala k dverám. Predsa si ešte stále nezvykla.

Sadli si na lavičku pred kostolíkom. Mamička sa so slzami v očiach ešte snažila vrátiť k modlitbe, no v tom už slávnostne vychádzal sprievod s novomanželmi. Ešte raz sa na krátko stretli pohľady mladých žien. Na jednej strane pohľad mnohých otázok, na druhej strane smutný a vyhýbavý. Ešte raz ich mysľami prebehli spomienky ako si tajne hovorili o svojich snoch ako povedia svoje „Áno“ láske. A predsa sa ani jeden podľa ich predstáv nesplnil. Tá, ktorá dnes stála pred oltárom už totiž v lásku prestala veriť dávnejšie.

Vtedy mamička podišla k ozdobenej bráne, odviazala poletujúci balónik, s úsmevom sa s ním zohla k svojej dcérke a darovala jej bozk na jej malilinké červené pery. Maličká smiešne zmraštila oči, utrela si ústočka do rukáva, jednou rúčkou chytila šnúrku balónika a druhú bezpečne vložila do dlane mamky.

To pravé „áno“ bolo totiž vyslovené v tichosti už pred nejakým časom. Vtedy odznelo „áno“ novému životu, „áno“ vyslovené síce v strachu, ale bolo to „áno“ láske.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?